Kršćani širom svijeta danas obilježavaju Veliki petak, dan Isusovog stradanja i najtužniji dan u kršćanstvu, kada je Isus K(H)rist umro i bio razapet na krstu/križu na Golgoti.
Veliki petak je kršćanski spomendan Isusove muke i smrti. Slavi se u petak prije Uskrsa/Vaskrsa. Tog dana Isus je odveden iz kuće prvosveštenika Kajafe kod rimskog prokuratora Pontija Pilata koji ga je osudio da bude razapet na krstu/križu. Gledajući šta narod i vojnici rade s njim, rekao je: “Oče, oprosti im jer ne znaju šta rade”.
Običaj je da se na taj dan farbaju uskršnja jaja, najčešće crvenom bojom koja simbolizuje K(H)ristovu krv. Na Veliki petak se ne pjeva, ne veseli se, a od Velikog četvrtka do Uskrsa (nedelje) kada je, po vjerovanju, Isus vaskrsao, ne zvone crkvena zvona jer su ona znak radosti, nego se vrijeme bogosluženja i oglašenja umrlih najavljuje drvenim klepalom.
Na ovaj se dan kršćani diljem svijeta sjećaju Isusove teške i nasilne osude, muke i na koncu same smrti. Ovo je jedini dan kada se zabranjuje slaviti sveta misna otajstva. Naime, sveta je misa nekrvna žrtva Isusa K(H)rista, a na taj je dan sam Isus K(H)rist bio žrtvovan na žrtveniku križa i prinio Ocu sama sebe kao otkupninu za mnoge, tj. krvnu žrtvu. Stoga Crkva taj dan ne slavi misnu žrtvu. Veliki petak zajedno s Velikim četvrtkom i Velikom subotom čini Vazmeno trodnevlje.
Oltar je bez križa/krsta, svijećnjaka, cvijeća i oltarnika što simbolizuje kako je s Isusa svučena odjeća, tj. njegovu ogoljenost, ali je to ujedno i znak povučenosti, tišine, žalosti, nesvečanosti i tuge za umrlim Učiteljem. Diljem svijeta se, obično u prijepodnevnim satima, puk okuplja u crkve, kapelice i druga mjesta kako bi pobožno molio Križni put.
Post je obavezan na Veliki petak. Također je za sve vjernike starije od 14 godina obavezan i nemrs. Nemrs znači da se u danu ne jede meso dok post znači da se osoba jednom u danu najede do sita te još dva puta nešto pojede.
Ove godine Uskršnji i Vaskršji praznici se poklapaju. Na isti dan katolički i pravoslavni vjerici obilježavaju ovaj praznik. U pogledu običaja, jako su male razlike u obilježavanju. Neke stvari se nazivju različitim imenima, ali i jedni i drugi Uskrs, odnosno Vaskrs obilježavaju u pomen Isusovog stradanja i njegovog uskrenja/vaskrsenja.
U različitim područjima, različita vjerovanja vezuju se za Veliki petak. Naprimjer, u nekim dijelovima Srbije vjeruje se da će djevojke koje na današnji dan ukradu cvijeće iz crkvene porte i stave ga pod jastuk u noći uoči Velike subote, sanjati svog budućeg muža. Žene tog dana ni pod koju cijenu ne smiju da uzmu iglu u ruke, jer se vjeruje da će im na rukama izbiti plikovi.