Blog “Volimo čitati” je nastao u aprilu prošle godine iz moje strasti prema čitanju i ljubavi prema pisanju. Oduvijek sam voljela razgovarati sa drugim ljudima o knjigama koje čitam i koje me se dojme, a blog kao vid iskazivanja vlastitog mišljenja na neku temu/teme putem interneta, učinio se kao sjajna prilika da razgovore proširim na veći broj ljudi. Tako danas imam svoju malu zajednicu koja prati šta ja čitam, saznaje moje dojmove o pročitanom i, nadam se, na osnovu toga, bira šta čitati. Smatram da je ovom svijetu potrebno više samosvjesnih osoba sa otvorenim umom, inspirisanih i punih ideja. Čitanje stvara takve ljude, ljude koji imaju kritičko mišljenje i spremni su da djeluju.Odete li na blog “Volimo čitati”, pročitaćete sljedeću dobrodošlicu:
“Ja sam Enisa Alibalić. Knjigoljubac. Novinarka po profesiji. Ne znam koliko sam knjiga pročitala. Ne znam čak ni koje sve. A rado uzmem neku od pročitanih knjiga da je prelistam, pomirišem i ponovo proživim. Nove čekaju da budu pročitane, da im se udahne život, da novi smisao i produži trajanje. Knjiga nas uvodi u novi svijet koji ubrzo postaje naš. Piscu knjiga više ne pripada nakon što ju je dao čitaocu. Svaki čitatelj ima svoj doživljaj pročitanog. Ovdje vam pišem o svojim doživljajima. Nadam se da je ovo početak sjajnog prijateljstva između mene i mojih knjiga i vas, koji volite čitati.”
A sada, za ženski.ba, evo posljednjih pet knjiga koje sam pročitala, a zaista su me se dojmile i želim vam ih preporučiti:
1.“Grad lopova” – David Benioff
Knjigu „Grad lopova“ Davida Benioffa kupila sam, kao pravi fan Igre prijestolja, samo zato što se ime autora zasjajilo na naslovnici. I nisam se pokajala. Počinje Drugi svjetski rat. Dva dječaka, skoro pa mladića, hapse. Leva, jer je opljačkao mrtvog njemačkog padobranca, a Kolju, jer je dezertirao iz svoje jedinice. Najhladnija je zima ikad zapamćena u Rusiji, Lenjingrad je pod opsadom i doslovno se nema šta jesti ni piti. Pukovnik Grečka odlučuje da mladiće pomiluje ukoliko mu učine uslugu: u roku od pet dana donesu desetero jaja za svadbenu tortu njegove kćerke. Tu počinje pustolovina koja će od dva potpuna neznanca napraviti braću. Sjajna knjiga koju sam pročitala “u dahu”.
2.”Krivnja” – Lisa Ballantyne
Roman „Krivnja“ Lise Ballantyne me očarao. Priča se zasniva na brutalnom ubistvu osmogodišnjeg dječaka. Od prve do posljednje stranice ćemo pratiti rasvjetljavanje zločina za koji je optužen jedanaestogodišnjak. No, ako ste očekivali šokantne intrige i nagađanja, ovdje ih nećete dobiti. No hoćete odnos društva prema ljudima koji bivaju žigosani samo zato što im život nije bio bajka. Autorica Lisa Ballantyne sjajno je donijela jednu neobičnu priču u kojima su međuljudski odnosi čvrsto uslovljeni predrasudama i samo oni nahrabriji imaju šansu saznati šta se krije ispod površine.
3.Veliki Gatsby – F.Scott Fitzgerald
Moram priznati da me Veliki Gatsby nije privukao „na prvu“. Učinio mi se kao površan, isprazan i dosadan prikaz života visokog društva u Americi dvadesetih godina prošlog stoljeća. No, on zapravo to i jeste. I to je ono po čemu je Francis Scot Fitzgerald sjajan ovdje – u jednostavnosti, istinitosti i iskrenosti. On prikazuje Ameriku poslije rata, Ameriku u kojoj se očekivalo zlatno doba, Ameriku punu zabrana i Ameriku punu razvrata. Ovo se, rekla bih, može primjeniti na bilo koju zemlju i bilo koji život nakon turbulentnih vremena kao što su ona nakon ratova ili u slučajevima života pojedinaca nakon neostvarenih ili čak nakon ostvarenih snova. Zato je pouka i ovog romana – da je blještavilo često način da se prikrije besmisao ili praznina.
4.”Boja zemlje” – Elvedin Zahirović
Dugo, baš dugo nisam pročitala tako lijep roman kao što je „Boja zemlje“ Elvedina Nezirovića. Pišući anale jedne porodice kroz lik umrlog oca, autor stvara sebe kao glavni lik romana i pokazuje nam koliko je činjenica da je sa samo sedam mjeseci ostao bez oca uticala na njegovo djetinjstvo, tinejdžerske dane, punoljetstvo koje je dočekao kao vojnik u ratu… Ovo nije jedan od romana u kojem sa neizvjesnošću čekate šta će se dogoditi. Možda sam baš zato napravila pravu bosansku kahvu, koju već dugo vremena ne pijem, i čitala roman polako, riječ po riječ, rečenicu po rečenicu vraćajući se u vrijeme kada je živjeti u trenutku bilo prirodno samo po sebi, a ne nametnuta potreba koju danas stalno tražimo.
5.”Doručak s Buddhom” – Roland Merullo
Jedna od važnijih knjiga u mom životu. Priča o duhovnom iskustvu skeptika, Amerikanca Otta Ringlinga koji živi strogo planirani život i odbija svaku mogućnost prepuštanja slučaju i upoznavanju sa svim čarima modernog društva duhovnog učitelja Rinpochea koji vjeruje da sve dolazi ako samo sjedimo i dišemo. Ovo, svakako, djeluje pojednostavljeno, ali znamo, jednostavne stvari su uvijek najteže za shvatiti. Naročito ako dolazite sa predrasudama. Ili ste skeptik. Ili odbijate na prvu sve što je drugačije od naučenog razmišljanja o sebi i životu generalno. Ako se svrstavate u neku od ovih kategorija, onda je „Doručak sa Buddhom“ savršen za vas. Usudite mu se pridružiti na skromnom obroku uz čaj mudrosti.
Ako želite sjajno provedeno vrijeme, duhovno bogatstvo i nove teme za razgovor, čitajte. Ovo su moje preporuke. Kompletne osvrte ovih, ali i drugih knjiga koje sam čitala možete pronaći na www.volimocitati.wordpress.com.
Piše: Enisa Alibalić (Volimo čitati)