Osamdesetih godina prošlog vijeka muzičkom svjetskom scenom harao je “uragan” zvani Tina Tarner. Američka pjevačica u svojim pedesetim godinama, na sceni je plijenila optimizmom i eksplozivnošću. Energičan i vedar nastup, krio je priču o preživljenom porodičnom nasilju.
Ana Mej Bulok rođena je 26. novembra 1939. godine u Natbušu, savezna država Tenesi. Majka Zelma Prisila bila je radnica, a otac Flojd Ričard Bulok baptistički sveštenik. U baptističkoj crkvi Ana je prvi put i zapjevala. Kada je napunila 11 godina, roditelji joj se razvode. Majka se seli u Sent Luis, a otac u Detroit, gde se ponovo ženi. Brigu o Ani i njenoj starijoj sestri Ajlin preuzima tetka iz Braunsvila. Kasnije se sestre sele kod majke u Sent Luis. Anina majka Zelma je bila žrtva partnerskog nasilja, sa čijim se traumama teško borila. Djeca su joj bila podsetnik na taj težak period, pa je to na osetljivu Anu ostavljalo utisak da je nevoljena.
Ana uči za medicinsku sestru, ali istovremeno posjećuje i noćne klubove. U klubu Menhetn zapažaju njeno pjevačko umijeće. Sa devetnaest godina počinje karijeru kao prateći vokal benda “The Kings of Rhythym” pod umetničkim imenom Little Ann. Iz veze sa saksofonistom Rejmondom Hilom rađa sina Krejga. Njena majka Zelma nema razumjevanja za Anino prerano majčinstvo, smatrajući da je njime ugrozila svoju budućnost, te je istjeruje iz kuće. Ozbiljniju poslovnu i emotivnu vezu Ana otpočinje sa 8 godina starijim Ajkom Tarnerom. Preuzima umjetničko ime Tina Tarner i rađa još jedno dijete, sina Ronalda.
Tina i Ajk doživljavaju nevjerovatnu popularnost. Neki od njihovih snimljenih albuma su: The Soul of Ike & Tina Turner (1961); Dance with Ike & Tina Turner's Kings of Rhythm (1962); Get It Together (1969); Her Man, His Woman (1969); The Hunter (1969); Nutbush City Limits (1973).
Iza poslovnog uspjeha krio se pakao porodičnog nasilja. Pod dejstvom alkohola i droge, Tinu je Ajk zlostavljao i fizički i psihički. Modrice je teško mogla da sakrije šminkom. Poniženje nije mogla da sakrije. Sljedeću trudnoću je prekinula, jer je saznala da Ajk sa njihovom zajedničkom prijateljicom En Tomas, takođe očekuje dete.
Kada je shvatila da se ništa ne može poboljšati, te da će je takav odnos odvesti u smrt, svoj život odlučno uzima u svoje ruke. Jedne noći, iskrada se sa svega 36 centi u džepu i beži. Prijatelji, znajući kroz šta je prošla, pomažu joj da se skloni. Posle brilijantne karijere, bila je opet na početku, bez sredstava za život. Prinuđena je da sebe i decu izdržava čisteći stanove. Mučena prošlošću pokušala je i samoubistvo ispijanjem tableta valijuma.
Tini se ukazala prilika da glumi u rok operi “Tommy”. Film je snimljen prema albumu britanske grupe “The Who”, a režirao ga je Ken Rasel. Ovu priliku Tina koristi za svoj trijumfalni povratak na muzičku scenu. Osamdestih godina dvadesetog veka sarađivala je sa najvećim imenima rok and roll scene: Mik Džegerom, Dejvidom Bouvijem… Snimila je nekoliko odlično prihvaćenih albuma: Private dancer (1984); Foreign Affair (1989); What”s love got to do wiht it (1993). Glumila je i u nastavku čuvenog filma “Mad Max” (Mad Max Beyond Thunderdome). Osvojila je 8 Grammy nagrada. Sa 200 miliona prodatih albuma, Tina Tarner se smatra jednom od najprodavanijih ženskih muzičkih izvođača.
Na sceni su ovu već sredovečnu ženu odlikovale nevjerovatna energija i optimizam. Tek kasnije je progovorila i o partnerskom nasilju koje je preživjela. O pretrpljenim traumama svjedoči autobiografija “Ja, Tina”. Ajk je prvo demantovao, a kasnije priznao da je svoju suprugu Tinu psihički i fizički u braku zlostavljao. Do kraja njegovog života, Tina više nije progovorila sa njim. Na vrhuncu popularnosti, povukla se sa scene. U njemačkom producentu pronašla je ono za čim je cijelog života čeznula. Sada živi povučenim životom u Švajcarskoj i uživa u ljubavi sa šesnaest godina mlađim Ervinom Bahom.