Osjećanja iz prošlosti se iznenadno javljaju ne samo kada smo zaljubljeni, već i u drugim prilikama kada se ojsećamo relativno dobro, sretno i voljeno. U ovakvim, pozitivnim, periodima parovi mogu da počnu neobjašnjivo da se svađaju, premda izgleda da postoje svi uslovi da budu sretni.
Na primjer, do svađe može da dođe prilikom preseljenja u novu kuću, preuređenja stana, sticanja diplome, religijskih svetkovina, ili svadbe, primanja poklona, odlaska na ljetovanje ili vožnje kolima, završenog projekta, slavljenja Božića, odluke da se promijene loše navike, kupovine novih kola, napredovanja u službi, dobitka na lutriji, velike novčane zarade, odluke da se potroši veća suma novca, ili veoma uspešnog vođenja Ijubavi. U svim ovakvim izuzetnim prilikama jedan ili oba partnera mogu iznenada da se suoče sa neobjašnjivim raspoloženjem i reagovanjem; neraspoloženje se javlja prije, tokom ili neposredno poslije ovih prijatnih događaja.
Princip 90:10
Shvatanjem načina na koji se naša prošla nerazriješena osjećanja povremeno javljaju, lako ćemo razumjeti zašto naš partner tako lako može da nas povrijedi. Kada smo neraspoloženi, oko 90 procenata našeg neraspoloženja se odnosi na našu prošlost i nema nikakve veze sa onim što mi mislimo da nas je uznemirilo. Po pravilu, samo 10 procenata našeg nezadovoljstva proističe iz sadašnjeg stanja stvari. Razmotrimo jedan primjer. Ukoliko izgleda da nas naš partner malo kritikuje, to ne može mnogo da nas povrijedi. Budući da smo odrasli ljudi u stanju smo da shvatimo da nije želio da nam pronalazi mane ili ćemo možda po tome vidjeti da je imao loš dan. Ovo znanje čini da njegovu kritiku ne primamo suviše bolno. Znamo da se to ne odnosi lično na nas. Ali nekog drugog dana njegova kritika će nas veoma zaboljeti. Tog drugog dana naša ranjena osjećanja iz prošlosti naviru. To je razlog zbog koga smo mnogo osjetljiviji prema kritikama svog partnera. To nas mnogo vrijeđa jer su nas kao dijete mnogo kritikovali. Osuda našeg partnera nas pogađa više jer ona istovremeno povlači i našu ranu iz prošlosti. Kao dijete nismo bili u stanju da shvatimo U djetinjstvu vjerujemo da se sve kritike, odbijanja i osude odnose lično na nas.
Kada ovakva osjećanja iz djetinjstva počinju da nadolaze, vrlo lako smo spremni da primjedbe naših partnera prihvatimo kao kritiku, odbacivanje i osudu. U takvim trenucima je jako teško da rasuđujemo kao odrasla osoba. Sve pogrešno shvatamo. Kada izgleda da nam naš partner nešto prebacuje, 10 procenata naše reakcije se odnosi na uticaj njegove kritike na nas, a 90 procenata na ono što je vezano za našu prošlost.
Zamislite da vas je neko malo udario u ruku ili da se ovlaš sudario sa vama. To ne boli mnogo. Ali zamislite da imate otvorenu ranu ih modricu i neko počne da udara u nju ili naleti na vas. To će boljeti znatno više. Na isti način, ukoliko nerazriješena osjećanja počnu da se javljaju, bićemo suviše osjetljivi na sasvim normalne primjedbe i udarce. Na početku naše veze možda nećemo biti toliko osjetljivi. Potrebno je vrijeme da se naša osjećanja iz prošlosti pojave. Ali kada to učine, mi drukčije reagujemo prema našem partneru. U većini odnosa, 90 procenata onoga što nas pogađa ne bi nas pogađalo da se nisu pojavila naša bolna osjećanja iz prošlosti.
Odlomak iz knjige: “Muškarci su sa Marsa, Žene su sa Venere“, J.Grey