O ne, messy frizure nisu tvorevina prošle, niti pretprošle godine kada su naglo postale popularne, njihov tvorac je čuveni Diorov stilista i lični frizer Brigitte Bardot, koji je ovu tehniku patentirao još davne 1949.
Prvo da se upoznamo sa činjenicama, u eri četrdesetih i pedesetih kada su svijetom ljepote vladale klasične damske frizure sa savršenim uvojcima, podignutim gornjim dijelom kose i uvijenim repom ili paž stilom kakav je preferirala čuvena Merlinka, opet sa savršenim, ali nešto manjim loknama, ravna, pomalo račupana kosa nije nikome bila privlačna.
Ali onda na scenu stupa u svijetu umjetnosti već dobro poznata, mala evropska revolucija.
Talentovani frizer Jacques Dessange zagovara prirodni izgled kose, a njegove mušterije dobijaju tretman zbog koga se mu se iznova vraćaju, a koji se i danas primjenjuje u Dessange salonima širom Francuske.
Šamponiranje podrazumijeva podjednaku njegu vlasi i skalpa, što znači da sam šampon, kao i obavezna maska za kosu sadrže odgovarujuće njegujuće sastojke, a većina njih je custom made.
foto: Instagram/shortbob.hairstyle
Prilikom pranja kose, masaža glave je obavezan faktor. Nakon toga slijedi feniranje, koje je ujedno i ključno u takozvanoj coiffé décoiffé tehnici.
foto: Instagram/lesmotsetmoi
Samo iskusan i vješt frizer umjeće da primijeni ovu tehniku na vašoj kosi tako da ona djeluje uredno, prirodno, sa volumenom i messy u isto vrijeme.
foto: Instagram/franckprovost_antibes
Za potpun i dugotrajan efekt, prije feniranja koristi se pjena za kosu, ali samo na krajevima ili do polovine dužine.
Ukoliko nosite paž ili kosu tek nešto preko ramena, Francuskinje se kunu da ovaj izgled možete zadržati čitavih šest dana i to bez varanja tj. korišćenja šampona za suho pranje.
Izvor: elle.rs