Džek Nikolson svojevremeno je rekao: „Mnogo razmišljam o manirima. O tome kako da dodam tanjir nekome za stolom. O tome da ne urlam iz jedne sobe kako bih dozvao nekog u drugoj. O tome kako da dami prepustim prvenstvo prolaza. Cilj svih ovih pravila jeste da nam život učine prijatnijima. Zato se trudim da vodim računa o svom ponašanju. Bonton je važan. To je jednostavan i razumljiv jezik uzajamnog poštovanja.“
Zaista, jedno od najbitnijih stvari kojima ukazujemo poštovanje drugima jeste način na koji se odnosimo prema njima. Zato vam donosimo par pravila danas pomalo zaboravljenog bontona:
1. Ako nekome kažete „Pozivam te na piće“, to podrazumijeva da ćete to piće platiti. S druge strane, ako predložite odlazak u kafić „Hoćemo da svratimo u kafić?“, svako plaća za sebe. Staro pravilo bontona kaže da je muškarac u obavezi da plati ženin ceh, ali danas to nije obavezno. Ipak, ukoliko to želi, uvijek može to da predloži, a na ženi je da prihvati ili odbije.
2. Iako je u našoj zemlji prilično raširen običaj da se u kuću prijatelja i rođaka svraća bez prethodnog najavljivanja, maniri nalažu da uvijek prvo ugovorite posjetu. Postoji jedna stara urbana legenda o dami koja se na sljedeći način borila sa nezvanim gostima: čim bi čula zvono, odmah bi obula cipele i uzela kišobran, pa u tom izdanju otvarala vrata. Ukoliko je nezvani gost bio poželjan, rekla bi mu „Upravo sam ušla u kuću“, u suprotnom bi, sa žaljenjem uzdahnula i rekla „Šteta, ali upravo sam krenula napolje“.
3. Kada sjedite sa nekim, sklonite telefon. Ukoliko ga uvijek držite na stolu i u rukama, pokazujete sagovorniku koliko vam je telefon važniji od njega, i da se smrtno dosađujete u tom društvu. Slično tome, ukoliko planirate da cijeli sastanak sa nekim ko vam se dopada provedete kačeći slike na društvene mreže i dopisujući se sa drugima, bolje otkažite taj sastanak
4. Ako u društvu sa prijateljem sretnete poznanika vašeg prijatelja koga vi lično ne poznajete, bonton nalaže da ga i vi pozdravite.
5. Poželjno je izbjegavati višesatno ćaskanje o sitnicama telefonom. To se, naravno, ne odnosi na ljude koji vam nisu blizu. Ali, ukoliko ste u istom gradu, poželjno je da lično porazgovarate i uživate u društvu.
6. Muškarac uvijek hoda sa ženine lijeve strane. Izuzetak su vojna lica, koja bi trebalo da u svakom trenutku budu spremna da salutiraju, pa oni idu sa ženine desne strane.
7. Postoji devet stvari o kojima se ne raspravlja: godište, imovinsko stanje, porodične čarke, religija, medicinski problemi, ljubavne afere, pokloni, čast i sramni detalji.
8. U pozorištu, na koncertu i sličnim mjestima, do svog sjedišta se uvijek probijate licem okrenuti onima koji već sjede, kako biste izbjegli neprijatnu situaciju da gurate zadnjicu nekome u lice. Pored toga, ukoliko je tu i muškarac, uvijek on ide prvi.
9. Muškarac nikad ne dodiruje ženu bez njene dozvole.
10. Zlatno pravilo parfemisanja leži u umjerenosti. Ukoliko možete da osjetite svoj parfem i uveče, znači da ste pretjerali, i da je svima muka od njega.
11. Kakvo god da vam je zvanje, i na kom god da ste položaju, kada ulazite u prostoriju, na vama je da pozdravite sve prisutne, a ne da čekate da vama prilaze.
12. Poštujte tuđu privatnost. Ne pretražujte džepove supružnika, ne čitajte poruke svoje djece. Svako ima pravo na svoju privatnost – ni vi ne biste voljeli da neko to vama radi, zar ne?
13. Ne pratite modu po svaku cijenu. Ne stoji svima sve, zato uvijek birajte ono što vama lijepo stoji i što je u skladu sa utiskom koji želite da odajete, umjesto da pokušavate da budete trendi po svaku cijenu. Trendovi dolaze i odlaze, a pravi stil je vječan.
Izvor: dobrarec.rs