Ovih dana mnogo se govorilo o perspektivnoj mladoj dami, prvoj osobi iz Bosne i Hercegovine koja je učesnik Škodinog trening programa za studente. Riječ je o Selmi Kunosić iz Tuzle koja pored ovog postignuća nosi još mnoga druga ostvarenja tokom svog školovanja. Selma je nakon završene osnovne škole, te Gimnazije “Meša Selimović”, sve sa 5.0 prosjekom, upisala Mašinski fakultet, odsjek Mehatronika. Dva puta dobija nagradu Federalnog Ministarstva za najboljeg studenta svog fakulteta, te dva puta nagradu grada Tuzle za natprosječne rezultate. U toku završne godine fakulteta prijavljuje se za stipendiju Vlade Republike Češke za Master studij i istu dobija.
Samo za vas sa Selmom smo porazgovarali kako o njenim postignućima tako i o stavovima koje u sebi nosi ova mlada djevojka.
Prije svega Selma želim da ti ispred redakcije našeg portala uputim čestitke za jučerašnju odbranjenu tezu i položen državni ispit, te poželim uspješan put u izgradnji tvoje karijere koji ide jednim veoma lijepim tokom. Tvojim zaslugama, radom i trudom naravno.
Selma: Hvala još jednom.
Koliko je bilo teško postići sve rezultate koje imaš iza sebe? Da li to uopšte treba posmatrati kao nešto što je bilo teško ili ti imaš svoju percepciju toga?
Za sve što sam postigla u životu moram se zahvaliti svojim roditeljima. Još od malih nogu i sestru i mene su pokušali naučiti pravim vrijednostima, šta je ispravno a šta ne, te koliko možemo postići ako se potrudimo i budemo uspješne u školi. Kada sebi stvorite naviku da obaveze koje imate završavate na vrijeme, ništa nije teško niti nemoguće. S druge strane, uvijek nalazimo svoje uzore, a ne ljude kojima ćemo zavidjeti.
Ovih dana mnogo se priča o tome kako si prva osoba koja je iz Bosne i Hercegovine ušla u program Škode, možeš li nam reći detaljnije kako je do toga došlo, šta program podrazumjeva?
Selma: Škodin trening program za studente koji završavaju master studij traje već 20 godina, s tim da su zadnje 4 godine otvorili vrata i za studente koji dolaze van Češke Republike i dali im šansu da se edukuju u firmi koja ovdje slovi za jednog od najboljih poslodavaca. Trening program traje godinu dana, gdje u početku kandidat bira u kojim dijelovima firme bi volio da radi, tražeći ono što se nadovezuje na njegov studij. U toku tih godinu dana kandidat bi trebao promijeniti 4 odsjeka, s tim da 3 mjeseca po pravilu treba provesti u jednom od centara Škode van Češke Republike (Indija, Kina, Rusija ili Njemačka). Poziv za ovaj program sam vidjela preko stranice Univerziteta na kojem studiram, te sam odlučila da se prijavim, mada sam bila skeptična s obzirom da znam koliko aplikacija godišnje oni dobiju, te da su mi šanse vrlo male.
U jednom intervjuu si izjavila kako je razlog napuštanja naše države to što ti nije pružala dovoljno mogućnosti za istraživanje i napredovanje, možeš li nam reći zašto je to tako, sa tvog gledišta?
Selma: Mogu reći da sam ja imala dosta sreće pa sam stipendiju za nastavak studija u Češkoj dobila još tokom dodiplomskog studija i nisam iskusila direktno na svojoj koži odbijenice svaki put kada se prijavite za posao. S druge strane, imam dosta kolega i prijatelja, koji su bili izvrsni studenti pa su se dosta mučili da nađu posao i na kraju su prihvatali da rade bilo šta samo da ne sjede kod kuće. U ovom slučaju sam se poistovjetila s njima, jer vjerujem da bih se i ja našla u istoj situaciji, pa sam može se reći bila glas mladih naše države. S druge strane poznato je da naš sistem obrazovanja podrazumijeva da se master studij plaća, tako da isto to u početku odbije dosta studenata koji bi voljeli možda i nastaviti studij. Kada se sve sabere i oduzme, mislim da se ne radi dovoljno na zadržavanju mladih u državi i zato je sve više onih koji se odlučuju da sreću potraže van granica Bosne i Hercegovine.
Koliko je, zapravo, „teško“ biti uspješna mlada djevojka daleko od svog doma? Postoje li stvari kojih si se, na neki način, morala odreći?
Selma: Kada se odlučite na korak da napustite svoju zemlju, ili čak samo grad, to znači da ste već dosta vremena proveli razmišljajući i vagajući prednosti i mane koje taj korak nosi. Samo oni koji su otišli od kuće znaju kako je to, kada se u jednom danu sve ono što ste do tad poznavali i na što ste se navikli, promijeni u potpunosti. Olakšavajuća okolnost je, ako se u novoj sredini pronađete i ako vam se dešavaju stvari koje potvrđuju, da je korak koji ste načinili ispravan. Ja mogu reći da sam imala sreću i da su mi se sve kockice poklopile, od smještaja, fakulteta, profesora do novih prijatelja. Ja vjerujem u činjenicu da je sve u našem životu ciklus, tako da kada se nečega odreknete, nešto drugo dobijete, tako da mi odricanje ne pada teško.
Šta Selma voli raditi u slobodno vrijeme, šta čita, kako se opušta?
Selma: Mogu reći da se za mene pojam ”slobodnog vremena” mijenjao kroz različite periode života. U zadnje dvije godine, nažalost slobodnog vremena sam imala vrlo malo, ali sam pokušavala da ga iskoristim na najbolji mogući način. Knjige koristim kao idealni bijeg od stvarnosti, veliki sam fan Agathe Christie i Dan Brown-a. Najbolje se opuštam slušajući Balaševića ili gledajući neki dobar fudbalski meč.
Postoji li neka rečenica, citat, koji je zapravo tvoja vodilja?
Selma: ”Nikada ne ostati mali.”
Završi naredne rečenice:
Žena je– stub svake porodice.
Učenje je– sastavni dio života. Ne treba učenje povezivati samo sa školom, jer se svakodnevno učimo mnogim stvarima. Kako skuhati ručak, popraviti česmu ili biti bolji čovjek.
Smijem se– od srca, svaki dan. Smijeh je najbolji lijek za sve.
Prijateljstvo nam– donosi iskrenu sreću u životu. Imati pravog prijatelja je od neprocjenjive vrijednosti.
Ljubav je– pokretačka snaga.
Za sve mlade djevojčice koje uzor pronalaze u tebi i djevojkama poput tebe, postoji li neka poruka ili iskustvo koje bi podijelila?
Selma: Za sve što radite, radite dajući 150% svojih mogućnosti. Ako vam iz pozicije u kojoj ste nešto izgleda nemoguće, možda samo stojite sa krive strane. Sve je moguće dok vjerujete u sebe i sav trud i rad koji uložite, će vam se isplatiti. Pokušajte raditi ono što vas čini zadovoljnim i na šta sutra možete biti ponosni. I naravno, u svemu tome, uživajte.