Osim po ogoromnom uspjehu u svijetu mode, Naomi Kembel je poznata i kao namćorasta diva koja je često optuživana za zlostavljanje zaposlenih, ali i ljudi koji joj se zamjere.
Često je zbog takvih ispada bila na sudu, a umjesto zatvorske kazne morala je da odradi sate društvenokorisnog rada.
Recimo, tokom dvije godine je vrijedno radila na emisiji “The Face”, koja se bavila otkrivanjem potencijalnih modnih zvijezda. Samo mjesec dana pred emitovanje treće sezone, izbio je skandal.
Ruskinja Kira Dikhtijar, kojoj je Naomi bila mentor tokom treće sezone emisije “The Face”, nakon nekoliko sukoba i torture supermodela, završila je kod psihijatra. Kira je izjavila da Naomi mrzi Ruse, da ju je tokom takmičenja vrijeđala i slala svu negativnu energiju prema njoj.
Naomi je takođe gađala pomoćnicu telefonom, a i na aerodromima je znala da napravi opšti haos.
Juče je napunila 46 godina. A ovo je njen život.
Naomi Kembel je britanski supermodel. Otkrivena je sasvim slučajno na ulici u Londonu, kad je imala tek 15 godina. Krajem osamdesetih i devedeetih se ubrajala među tri najprepoznatljivija i najtraženija modele na svijetu i bila je među šest modela iz svoje generacije koji su proglašeni supermodelima.
Prvo snimanje joj je bilo za britanski El (Elle). Radila je reklamne spotove, kampanje, kataloge i revije za mnoge poznate modne kuće i kreatore kao što su Ralf Loren i Đani Versače. Bavi se i glumom i pjevanjem. Njen album „Baby Woman“ prodat je u milion primjeraka širom svijeta. Takođe se pojavljivala u spotovima nekih poznatih muzičara kao što su Džordž Majkl i Majkl Džekson. Magazin „Pipl“ proglasio ju je za jednu od 50 najljepših žena svijeta 1991. godine.
Mladost
Naomi je rođena u Londonu, a njena majka Valeri Moris je bila porijeklom Jamajkanka. Na njenu želju, Naomi nikada nije upoznala oca, koji je napustio Valeri kada je bila u četvrtom mjesecu trudnoće. Njegovog imena nema na Naominoj krštenici; prezime Kembel je uzeto iz drugog braka njene majke. Naomi Kembel je afro-jamajkanskog porijekla, kao i kinesko-jamajkanskog porijekla preko očeva majke, čije je djevojačko prezime bilo Ming. U porodici, Naomi ima mlađeg polubrata Pjera, koji je rođen 1985. godine.
Naomi je djetinjstvo provela u Rimu, gdje je njena majka radila kao moderna plesačica. Nakon njihovog povratka u London, Naomi je boravila kod rođaka, zato što je majka poslovno bila odsutna, putovala je Evropom s plesačkom trupom Fantastika. Od treće godine, Naomi je pohađala jednu specijalizovanu plesnu školu Barbara Spik stejdž skul, da bi s deset godina bila primljena u čuvenu školu Italija Konti akademi of teater arts, gdje je izučavala balet.
Karijera 1978-86: Počeci karijere
Naomino prvo javno pojavljivanje je bilo kada je ona imala sedam godina, 1978. godine, kada se pojavila u muzičkom spotu Boba Marlija za pjesmu „Is This Love“. Sa dvanaest godina, nastupala je u muzičkom spotu „I'll Tumble 4 Ya“ grupe Kalčer klab, Godine 1986, dok je bila još učenica italijanske akademije, šefica jedne agencije za modele Bet Bolt je zapazila Naomi dok je ona razgledala londonske izloge. Njena karijera je od tada vrlo brzo krenula uzlaznom putanjom, jer je u aprilu, neposredno prije njenog šesnaestog rođendana, pojavila se na naslovnici britanskog magazina El. 1987-97: Internacionalni uspjeh
Sljedećih nekoliko godina, njen uspjeh je znatno porastao: na modnim pistama nosila je odjeću mnogih poznatih dizajnera, Đanija Versačea, Azedina Alaje i Isaka Mizraha, i pozirala pred objektivima raznih fotografa Petra Lindberga, Herba Ritsa i Brusa Vebera. Krajem osamdesetih, pored Kristi Tarlington i Linde Evandželiste, ubrajala se među tri najprepoznatljivije i najtraženije modele svoje generacije.
Kada se suočila s diskriminacijom zbog boje kože, Kembelova je dobila podršku svojih prijatelja; kasnije je citirala riječi Tarlington i Linde Evandželiste ,koje su njih dvije uputile kompaniji Dolče i Gabana „Ako nećete primiti Naomi, nemojte ni nas dvije uzimati.“ U decembru 1987. godine, pozirala je za naslovnicu britanskog magazina Vog, gdje žena crne puti nije bila na naslovnoj strani više od 20 godina, od 1966. U avgustu 1988, postala je, takođe, prva crnkinja koja se pojavila na naslovnoj strani francuskog Voga, nakon intervencije njenog prijatelja i mentora po imenu Iv Sen Loran, dizajnera koji je zaprijetio da će povući sve svoje reklame iz tog časopisa ukoliko urednici nastave da odbijaju stavljanje modela crne puti na naslovnicu. Naredne godine, pojavila se na naslovnoj strani američkog Voga, i to na septembarskom izdanju (September issue) koje je tradicionalno najveće i najznačajnije izdanje godine.
U januaru 1990, Naomi Kembel, koju je američki magazin Intervju proglasio „vladajućim megamodelom iznad svih“, pojavila se na naslovnici britanskog Voga zajedno sa Kristi Tarlington, Lindom Evandželistom, Sindi Kroford, i Tatjanom Patic. Njih pet su kasnije snimile spot za pjesmu Džordža Majkla Freedom! ‘90. Do tada su već Kembelova, Tarlingtonova, Krofordofa i Klaudija Šifer formirale elitnu grupu modela, u modnoj industriji poznatih kao supermodeli. Zajedno sa Kejt Mos, koja je nešto mlađa, nazivali su ih velika šestorka.
U martu 1991. u odlučujućem trenutku u tzv. eri supermodela, Kembelova je prošetala pistom Versačevu odjeću. Kasnije iste godine, pojavljuje se u spotu pesme In the Closet, koju izvodi Majkl Džekson. U aprilu 1992, zajedno sa još nekoliko drugih top-modela, pozirala je za naslovnicu za stogodišnji jubilej američkog Voga. Iste godine, objavljen je niz kontroverznih nagih fotografija sa Madonom, u Madoninoj knjizi.
Naomi se još dva puta 1993. pojavila na naslovnoj strani američkog Voga; u aprilu, pored Kristi Tarlington, s Klaudijom Šifer, Stefani Simor i Helenom Kristensen, kao i u junu, sama. Kada je iste godine, na jednoj reviji, 17. marta nosila obuću Vivijen Vestvud i pala na potpeticama visokim 25 centimetara, taj pad je postao jedan od najčuvenijih padova poznatih, a cipele su kasnije bile izložene u jednom londonskom muzeju. I pored njenog uspjeha, modna agencija Elit model menadžment, u kojoj je Naomi radila od 1987. godine ju je otpustila, a kao razlog su naveli to da nema količine novca niti prestiža koje bi mogao dodatno da opravda zloupotrebu osoblja i klijenata. Osnivač te agencije ju je opisao kao manipulativnu, sklonu spletkarenju, nepristojnu i nesnosnu osobu.
Aktivizam i humanitarni rad
Uprkos njenom statusu najpoznatijeg modela tog vremena crne puti, Naomi Kembel nikada nije dobila podjednaku količinu pažnje novinara i javnosti, kao neke njene koleginice bjelkinje, a nije potpisala ugovor ni s jednom kozmetičkom kućom sve do 1999. godine. Jednom je 1991. godine otkrila da će možda biti smatrana jednom od top-modela na svijetu, ali nikada neće dobiti isto novca kao neke od njih. Tokom svoje karijere, Naomi je otvoreno bila protiv rasnih predrasuda koje postoje u svijetu mode. U jednom intervjuu iz 1997. godine je izjavila: Postoje predrasude. To je problem i ja više ne mogu da nastavim zataškavanjem toga ispod tepiha. To je posao prodaje, a plava djevojka sa plavim očima je ono što se prodaje. Deceniju kasnije, ponovno je progovorila na temu antidiskriminacije, izjavivši: Predsjednik Amerike može biti crnac, ali ja kao crnkinja, uvijek ću biti izuzetak u svom poslu. Moram da radim više, kako bih bila podjednako tretirana i vrednovana. Godine 2013. Naomi se priključila crnim modelsicama u kampanji Diversity Coalition (Koalicija različitosti). U otvorenom pismu organizacionom odboru svjetskim nedjeljama mode, naveli su imena uglednih dizajnera koji su koristili striktno samo modele iste boje kože za kolekciju jesen 2013. i nazvavli taj potez rasističkim činom.
Izvor: superzena.b92.net