Na 36. NIVEA BH Fashion Week-u Sarajevo istaklo se ime dizajnerice Marijete Ferri koja je po prvi put publici u Sarajevu uživo imala priliku predstaviti njene unikatne torbe ručne izrade. Tim povodom iskoristili smo priliku da porazgovaramo sa ovom perspektivnom dizajnericom a vama, dragi čitatelji uz njene odgovore donosimo i fotografije na kojima se možete uvjeriti u jedinstvenost njenog rada.
Šta, generalno, inspiriše Marijetu Ferri kada stvara i kreira, te šta je bila presudna inspiracija za novu kolekciju?
Inspiraciju i ideju za stvaranje dobijem na različitim mjestima i u različitim okolnostima, zapravo nema pravila. Ponekad je to glazba, neki ritam uz koji zamišljam određenu situaciju i mjesto, pa vizualiziram nekoga ili čak sebe šta nosim u tom trenutku. Ponekad me inspirira samo neki detalj koji sam vidjela u okolini, često nešto vezano za arhitekturu. Putovanja me nadahnjuju i otkrivanje arhitekture grada u kojem do tada nisam bila. Osobito sam fascinirana ulaznim vratima zgrada, rezbarijama u drvetu, načinu savijanja kovanog željeza. Volim te trodimenzinalne strukture koje te pozivaju da ih opipaš. Razmišljam na koji način je to napravljeno i kako je jedna obična ploha drveta pretvorena u umjetničko djelo. Pokušavam to poistovjetiti i s tekstilom. Volim razmišljati o mogućnostima gdje taj opip nije samo plošan, već mu davati neku drugu dimenziju.
Međutim, često ideja od koje krenem je zapravo funkcionalnost u koju zatim uklapam odgovarajući vizual. To često krene od neke potrebe ili problema. Na primjer, kad idem na put, pa pokušavam u što manjem obimu prtljage ponijeti sve stvari koje mi trebaju i koje bi mi mogle zatrebati. Pomislim kako sam u ručnu torbu sve natrpala i kako bi trebala biti bolje organizirana, ili kako bi dobro došli neki dodatni odjeljci u koferu da roba ne bude strpana na jednu kopu i zgužvana. Ti neki problemi su mi izazov i pokušavam u glavi doći do nekog efikasnog rješenja. Kada dođem do neke ideje, rješavam je tehnički i tek onda u taj tehnički dio uklapam konačan izgled, uzevši u obzir faktore kao tko mi je ciljna skupina i njihov preferirani stil.
No, nije ovakav slijed stvaranja uvijek slučaj, naročito sa odjećom. Mada je ovdje vrlo bitan faktor funkcionalnost, izgled je na prvom mjestu. Tako da zapravo u vizual uklapam tehnički dio. Iako se zna dogoditi da mogućnost izrade i krajnja funkcija utječu na neke sitne preinake u dizajnu, ponekad taj kompromis otvara nove mogućnosti i da čak i bolje krajnje rezultate. Upravo kada je o ovakvoj vrsti kompromisa riječ, često je sami materijal inspiracija i polazna točka od koje nešto nastane. Tako je sve počelo i sa kolekcijom prikazanom na BH Fashion Week-u. Bez obzira na već zamišljeni stil i izgled, razmišljala sam kako koji materijal najpametnije upotrijebiti, a tehničke (ne)mogućnosti su u jednom dijelu diktirale krajnji izgled. Tako, zbog nemogućnosti spajanja deblje kože mašinski, bila sam „prisiljena“ razmotriti sve mogućnosti i varijante ručnog šivanja. Nastali su zanimljivi detalji. Zbog limitiranosti sa nekim materijalima, radila sam varijacije na prvu ideju u nekim komadima, a svi ti kompromisi su zapravo dali bolji rezultat nego što sam očekivala.
Često te neke stvari koje me u početku sputavaju zapravo me prisiljavaju da budem kreativnija, a razmatranjem različitih rješenja u postizanju najboljeg balansa između izgleda, tehničkih rješenja i funkcije dobijem neku potpuniju viziju svega. Ideja je bila postići elegantan, jednostavan stil, a opet zanimljiv u detaljima i time unikatan. Taj balans stila, materijala i načina rada trebao bi asocirati na nešto bezvremensko.
Ko nas oblači danas? ( Postoji li kvalitetna modna scena ali i tržište u BiH)?
Na , ulicama zamječujem cure obučene u mass brandove poput Zare, ali i u nekim high street komadima. Također, tu i tamo primjetim zanimljive komade domaćih dizajnera/brandova. Tako da ne bih generalizirala. Što se tiče modne scene i tržišta u BiH, uspoređujući sa svjetskim ili susjedenim zemljama, po mnogim stvarima smo daleko od njih. Međutim, smatram da imamo dobru bazu, da postoji mnogo talentiranih ljudi. Mnogo je razloga zašto zaostajemo za svjetskom modnom scenom u pogledu funkcioniranja cijelog sistema i zašto je općenito naša okolina demotivirajuća u smislu dizanja BH mode na viši nivo. Ipak, postoje individualci koji svojim radom dokazuju da je moguće stvoriti tržište i koji ustvari već žive dobro od svog posla.
Kao učesnica FW koliku ulogu zapravo isti ima u karijeri jednog dizajnera?
Naročito u BiH Fashion Week je dio promocije branda koja će mu donijeti i posao. Smatram, da zbog medijske pozornosti, onima koji imaju svoju proizvodnju i prodajno mjesto, ova platforma omogućava širenje kruga klijenata i veću prodaju. Meni osobno, revija na FW je donijela interes i narudžbe, a time i motivaciju za daljnji rad. Međutim, ono što mi je najvažnije, ovo izlaganje je zapravo točka na i, neka vrsta finala nakon mjeseci prethodnog rada. Istodobno, kada se taj rad izloži na jednom mjestu pod reflektorima, pred medijima i svim tim ljudima, stvori mi jedan pritisak (u pozitivnom smislu) da moram svoje sljedeće kreacije uraditi još bolje, u svakom smislu. Kada vidim šta sam uradila i kako, pomislim da ako sam to mogla, mogu još više. Mogu slobodno reći kako na mene djeluje motivirajuće i diže moja osobna očekivanja od vlastitog rada.
Budući planovi?
Kada se stvore uvjeti za to, otvorit ću vlastiti butik u sklopu ateljea. Za sada mi je bitno da se fokusiram na razvoj kvalitete izrade i specificiranju stila.
Gdje pronaći Vaš rad?
S obzirom da radim po narudžbi, možete me kontaktirati putem mail adrese: info@marijetaferri.com, preko Facebook stranice MarijetaFerri.design, te preko Instagram profila: marijetaferri https://www.instagram.com/marijetaferri/?hl=hr
Amra Avdić