Čim sunce malo zagrije zemlju nakon zime, svuda oko nas pojavljuju se prve proljetnice – jaglaci, visibabe, ljubičice, zvončići, šafrani, a vrtovi su puni procvalih narcisa. Kako bi i naš balkon uskoro bio sav u cvijeću sad je vrijeme za odabir i planiranje bilja.
Za odabir vrste cvijeća važno je gdje se nalazi balkon i koliko je izložen suncu.
Pelargonija (lat. Pelargonium)
Gotovo da nema ulice u kojoj barem na jednom prozoru ili balkonu nećete vidjeti pelargonije. Najčešće su crvene, bijele, ružičaste ili ljubičaste boje. Odgovara im puno sunca i rahla zemlja pomiješana s tresetom i malo pijeska kako bi bila prozračna (može se kupiti posebna zemlja za pelargonije). Cvate od ranog proljeća do zime. Ako ih želite sačuvati, dolaskom niskih temperatura smjestite ih na sigurno mjesto bez mraza (npr. podrum), skratite, uklonite uvelo lišće i cvjetove i rijetko zalijevajte(jednom mjesečno). U proljeće ih premjestite na toplije i počnite više zalijevati. Tijekom cvatnje otkidajte im ocvale cvjetove i cvjetne stapke kako bi produžili cvatnju. Tokom intenzivnog rasta i cvjetanja dva puta na mjesec dohranjujte biljke vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za cvjetnice.
Petunija (lat. Petunia hybrida)
To je jednogodišnja biljka koja ima plave, ružičaste, bijele i crvene cvjetove. Uz pelargonije, spada među omiljeno balkonsko cvijeće. Odgovara joj sunčan ili polusjenovit položaj zaštićen od vjetra. Ne podnose vrućine pa ih tokom ljeta treba zalijevati svaki dan pa čak i dva puta na dan, no korijen ne smije biti stalno u vodi. Kako bi vam petunije bile bogate cvjetovima, dohranjujte ih vodom u koju ste dodali tekuće gnojivo za cvjetnice jednom tjedno. Cvjetaju od ranog ljeta do početka jeseni i treba im redovito uklanjati ocvale cvjetove kako bi bile bujnije. Petunije rastu vrlo sporo iz sjemena, pa treba planirati sadnju 10-12 tjedana unaprijed.
Kadifa (lat. Tagetes)
To je jednogodišnja biljka, niskog rasta i lako se uzgaja. Ima ih više vrsta, od onih s krupnim cvjetnim glavicama, do jednostavnih ili duplih žute i narančaste boje, a cvjetaju tokom cijelog ljeta. Staro ocvalo cvijeće treba pokidati da ne smeta biljci. Treba ih redovito zalijevati, osobito tokom ljeta. Ove biljke su jako otporne i nezahtjevne.
Prkos (lat. Portulaca grandiflora)
Cvjetovi mogu biti jednostruki ili puni raznih boja (osim plave). Biljka, zahvaljujući mesnatom lišću dobro podnosi vrućinu i sušu. Sadi se na sunčana mjesta gdje je tlo siromašno i dobro drenažno. Treba im puno sunca i lako se održavaju – zalijevaju se rijetko i nije im potrebno prihranjivanje. Cvjetovi se otvaraju samo kad sije sunce. Iako se radi o jednogodišnjoj biljci, ima puno sjemenja i vrlo se lako širi.
Hortenzija (lat. Hydrangea hybrida)
Krase ih raskošni loptasti ružičasti, bijeli i svijetloplavi cvjetovi. Odgovara im kisela i vlažna zemlja te sjenovit položaj. Zemlja ne smije biti previše natopljena stoga je bitno osigurati efikasnu odvodnju vode. U kiselom tlu (pH 4 do 5) cvjetovi će biti plave, a u manje kiselom do neutralnom (pH 5,5 do šest) ružičaste boje. Sadnice u punom cvatu se mogu kupiti već u rano proljeće, ali pripazite da je ne stavljate van ako postoji opasnost od niskih temperatura. Nakon cvatnje hortenzija se treba obrezivati pri čemu treba pripaziti da se režu samo mladi izbojci. Hortenzije posađene u lonce na jesen treba skloniti sa hladnoće u prohladnu prostoriju.