Lamija Gutić ima 16 godina, živi u Sarajevu a ovih dana se on njoj mnogo piše kao o svijetlom primjeru mladih žena u našoj državi. Naime prije svega nekoliko dana UN Women je baš nju istakao kao primjer mlade djevojke koja svojim radom, promišljanjima i stavovima može promjeniti svijet. I nisu pogriješili.
U razgovoru sa Lamijom saznali smo kako je njen cilj Cambridge, izrada aplikacija koje bi za cilj imale poboljšanje općeg dobra za sve ljude širom svijeta, bavi se fotografijom a uz sve to ističe kako društvene mreže koristi za učenje. Pročitajte o čemu smo razgovarali sa ovom predivnom i iznimnom inteligentnom mladom djevojkom.
Lamija, UN Women te nedavno naveo kao primjer djevojke koja bi mogla promjeniti svijet. Nosi li to određenu odgovornosti sa tvojih šesnaest godina?
Kolika god da je privilegija i čast to što sam se našla na UN Women global stranici, ovo sve nosi jednu veliku odgovornost jer znam da ću sada još više morati raditi na poboljšanju svoje zajednice i služiti kao primjer drugima.
Fotografija: UN Women/ Imrana Kapetanović
Koristeći društvene mreže ti zapravo učiš i tvrdiš kako one mogu poslužiti kao odlična motivacija za isto. Možeš li za sve one roditelje koji sada ovo čitaju objasniti svoje tvrdnje kako bi razumjeli tu pozitivnu stranu?
U svijetu se u posljednjih par godina pojavljuju Tumblr i Instagram accounti namijenjeni učenju i motivaciji prema stjecanju znanja. Bila sam oduševljena tom idejom jer se na tim
studyblr i
studygram accountima mogu pronaći izvrsni savjeti za organizaciju i svakodnevni život tokom školske godine. Roditelji ne trebaju biti prestrogi prema djeci kada su u pitanju društvene mreže nego ih trebaju naučiti kako da to vrijeme provedeno na njima bude korisno provedeno. Naravno, ovi blogovi su namijenjeni starijim osnovcima, srednjoškolcima i studentima koji moraju biti svjesni svojih obaveza i pronaći način da ih pametno rasporede. Smatram da ukoliko mi vidimo nekog na Instagramu ko uči ili ima lijep rukopis da to treba utjecati na nas počnemo raditi. Prateći ovakve blogove možemo sebe naučiti upornosti i strpljenju. Naravno, ovo nije jedini način na koji bismo sebe motivisali. Svako od nas je drukčije prirode i pronaći će ono što njemu najviše odgovara.
Nedavno si postala i ambasadorica Goodwalla- društvene mreže posvećene slavljenju akademskog uspjeha. Možeš li za Ženski.ba detaljnije objasniti o čemu se radi i kako je došlo do toga da postaneš ambasadorica?
Goodwall je relativno nova aplikacija koja i nije bila toliko popularna na našim prostorima do sada. U pitanju je platforma namijenjena na koju se postavljaju dostignuća iz školskog ali i vannastavnog života. Učenici imaju priliku da dobiju sedmične stipendije od 500 pa i do 1000 dolara, a sama suština aplikacije je pomaganje učenicima da pronađu svoj idealni univerzitet i da znaju kakve su im šanse za upis na isti. Nakon što se pređe određeni broj nivoa na aplikaciji, moguće je postati Goodwall ambasador tako što se prijavi za to. Nakon toga zadatak ambasadora je da šire poruku Goodwalla u svojoj školi i zajednici. Kada sam dobila poruku od Goodwalla da sam postala njihova ambasadorica, bio i mi je rođendan i uistinu ću ga zauvijek pamtiti po tome.
UN-ova inicijativa Planet5050 ima za cilj apelirati na vladajuće da se do 2030. godine suoče sa izazovima koji izazivaju stagniranje žena, djevojaka i djevojčica na putu ostvarenja punog potencijala. Koji je po tvom mišljenju ključni problem sa kojim se današnje žene susreću?
Generalni problem današnjih žena cijelog svijeta je to što do neke mjere one same sebe sputavaju i misle da ne mogu doći do samog vrha. Mišljenja sam da ukoliko radimo nešto, trebamo dati 120% od sebe. Jedino tada ćemo biti sigurni da zaista nije do nas što nismo uspjeli. Žene se moraju usuditi da sanjaju i budu spremne na kritike ostatka svijeta. Ključno je to da se ne možemo svima svidjeti ali trebamo znati da će se ono što radimo svidjeti nekome. Ne smijemo same sebe obeshrabrivati ukoliko mislimo da možemo više. Na negativne kritike se ne treba osvrtati, ali najgore je obeshrabrivati sebe. U biti društveni stereotipi i dalje postoje, ali moramo biti spremne boriti se za sebe kako bismo se same pobrinule za svoju budućnost.
Šta tebe kao djevojku najviše ljuti i nervira u još uvijek prisutnoj nejednakosti žena i muškaraca te, često seksističkim stavovima u radnim sredinama?
Koliko su pogubni današnji online influenseri za mlade djeojčice koje tek trebaju stvoriti predstavu o onome što žele biti?